Telefon: (+90) 533 479 2906
E-Posta: info@golokaacademy.com

Blog

Mandala Atölyesi

Hastalıklar fizik bedenimizde olustuğunda, zannederiz ki fizik bedenimiz rahatsizlandı sadece. Oysa insan beş beden/ pancha koscha dediğimiz beş katöandan oluşur. En dışta ruh bedenimiz vardır. Yüzümüzdeki gülümseme kaybolduğunda ruh bedenimizde bozulmalar başlar, bu bozulmalar daha sonra zeka bedenimize, zihin bedenimize, enerji bedenimize ve en son fizik bedenimize gelir oysa.Stres, zihnin hızlı çalışmasıdır, doğru nefes ile yapılan meditasyon ise zihni yavaşlatır ve hatta dilin damağa koyularak tüm düşüncelerin, duyguların kağıda içten dışa doğru büyüyen dairelerle mandala olarak çizilmesi, zihni derin meditasyona sokar, stres azalir, anda kalma bilinci, akişta kalma bilinci artar. Mandala, fiziksel ağrılar, kalp sızısı, kaygılar, çözümü bulunamayan sorunlar hakkında da yol gostericidir. Böylece enerji bedenimiz, çakralarımız da akışta kalır ve fizik bedenimiz de sağlıklı olur. 
 
 
Şamanizm ve tasavvuf'da da yeri vardır mandalananın. Tasavvuf öğretisinde nasıl semazen kendi etrafında dönerek daire çizer, derin meditasyona girer ise, mandala da öyledir. Eskiden şamanlar mandalanın merkezindeki sembolden alt dünyaya yolculuğa çıkardı. 
 
Şaman ruhlarlar ile insanlar arasında bağlantı kuran kişidir. Bilen kişi demektir. Kökeni Maçuca, Moğolistan, Sanskritçe' ye kadar dayanır. Her insanin ona rehberlik eden birden fazla güç hayvanı olabileceği gibi bir de ona eşlik eden, güç veren, bir güç sembolü vardır. Şamanik rituel seanslarımızda, güç sembolü görülebildiğinde, mandala çizimine göbekteki daireye güç sembolü çizerek başlanabilir, ve onlar da alt, ust ve orta dünya yolculuklarına buradan cikabilirler. Aynı zamanda meditasyon eşliğinde bitirilen mandala, totem olarak her gün bakabılecekleri bir yere asabileceği gibi tişört, bardak gibi ürünler ya da bir obje üzerinde dahi kullanabilirler, dövmesini yaptırabilirler. 
 
 
Herkes mandala çizebilir, mandala çizmek boyama kitabini doldurmak değil, sıfırdan derin bir meditasyonda akışta çizme tekniğidir. Konsantrasyonu arttırdıgı gibi, öfkeyi azaltır, yaratıcılıgı arttırır, sizi tüm baskılanmiş enerjilerden arındırır. Eril ve dişil enerjinizi dengeye getirerek, parasempatik ve sempatik sisteminizi dengeler.
 
 
Mandala tıpkı nefes almak gibi bir meditasyondur, hayat meditasyonudur, yaşam enerjinizi arttırır, bu da kalp cakranızdaki sevgi enerjinizi, iç huzurunuzu, hayata insanlara güvenmenizi, kendinizi ifade edebilmenizi sağlar. 
 
 
Sevgiyle
 
 
Meltem Akcan
 
Goloka Healing
 
Mandala Eğitmeni/Shamanic Healer/ Cosmic Energy Therapist
 
05334792906